Çekim Teknikleri

Gün Batımı, Akşam ve Gece Çekimleri

Çekim Teknikleri arasında yer alan Gün Batımı ve Gece Çekimleri bilmeyenler açısından epeyce zorluk arz eder. Doğayla ilgilenen hiçkimse günbatımının cazibesinden kendini kurtaramaz. Oysa güneş yılda 365 kere batmaktadır, ama o ana olan ilgi hiç eksilmez. Bıkmaz usanmazsınız, çünkü güneş neredeyse her gün başka batar. Üstelik battığı yer sürekli değişerek ve de bazen atmosfer tabakasının etkisiyle kıpkızıl, bazen bulutlardan süzü lerek rengarenk, sis’ten, çevre kirlenme sinden ve birçok doğa etkilerinden sürekli değişir gurup vakti, ardından gelen akşam ve geceler. O sihirli zaman dilimlerine fotoğrafça da baksanız ve daha önceleri bin kare günbatımı da çekseniz o olguların tuzağına düşer tekrar deklanşöre basarsınız ama nasıl? Şimdi sizinle bunu biraz irdeleyelim ve bilmeyenlere biraz ipuçları verelim.


Çekim Tenikleri olarak,Gün batımından önce ışığa karşı çekimlerde güneş her zaman bulutların arkasında olmayabilir böyle çekim yaparsanız poz yanılmaları olur. Ve bunu balans etmek zorlaşır. Bunun çözümü güneşin önünü kesen bir ilgi merkezi bulmaktır. Böylece hem fotoğrafınız daha değerli olacak hem de pozlandırma sorununuz ortadan kalkacaktır. Ancak burada ön plana aldığınız objeyi siluet olarak düşünmelisiniz.

Gün batımından önce bazen atmosfer tabakasının etkisi ile kızarmalar erken başlar, doğa her gün başka başka görünümler sunar. Bu karede güneş bulutla maskelendiğinden pozlandırmada sorun olmaz, genel ölçümle çekim yapılabilir.Gün batımından sonra kızıllık size çok zaman tanımaz, elinizi çabuk tutmalısınız.
Son saniyeleri ufuktaki kızıllıktan ve gök ışığıdaki yansımadan yararlanarak değerlendirebilirsiniz. Pozlandırma konusunda burada da genel ölçüm işinizi görür.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla