FARUK ERTUNÇ

FOTOĞRAFLA GEÇEN HAYATLAR

FARUK ERTUNÇ

FARUK ERTUNÇ KİMDİR ?

16 Ekim 1941, İzmit doğumlu, anne tarafı İzmit’in tanınmış ailelerinden, Efelere, baba tarafı İstanbul, dede Çanakkale savaşında şehit olmuş Mustafa Çavuş. Anlayacağınız, geniş bir sülaleye mensup, şahsına münhasır bir insan.

İlk, orta ve lise eğitimini İzmit’te tamamlayan Ertunç, o zamanki adıyla İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü kazanır (yine o dönemdeki tedrisata göre 5 sene okur) ve Yüksek Mimar olur.

1968 kuşağının bıçkın delikanlısı olarak, Amerikan Donanması askerlerini Dolmabahçe’de denize atan, Zap suyu üzerine köprü yapan üniversite gençleri arasında yerini alır.

Faruk Ertunç, Bilim (Paleontoloji-Arkeoloji-Kandıra çevresi dip tarihi), Sanat (Fotoğraf), Spor (Kayak, Dağcılık, Su altı, Mağaracılık) konuları ile yakından ilgilenmiş ve uzun süre yapmıştır.

Kocaeli Müzesi’nde, kazı çalışmalarında bulduğu tarihi eserlerle, kendi adına yapılmış bir köşe bulunmaktadır.

Arkeolog olmamasına rağmen, bir amatör olarak Çankırı ve Antalya kazılarına katılmış ve istek üzerine Çankırı Müzesinin iç dizayn düzenlemesini yapmıştır.

Ayrıca, başarılı bir Yüksek Mimar olması hasebi ile o dönemin Van Üni- versitesi Dekanı Sn.Yücel Aşkın ve Prof.Erksin Güleç’in ısrarları ile Van Üniver- sitesi’nin projesini çizmiştir (Uygulanıp,uygulanmadığı bilinmiyor)

Ömür boyu çok hareketli bir yaşam tarzını benimseyen Ertunç, İstanbul’ da Yarımburgaz Mağarası’nı bularak, İstanbul Üniversitesinden Prof. Mehmet Özdoğan başkanlığında kazı çalışmaları başlatılmasını sağladı.

Mağara keşifleri ile ilgili askerlik yaptığı dönemde Zonguldak ve çevresinde bir çok mağaranın bulunmasına katkı sağladı. Dönemin Türkiye Mağaracı lık Derneği Başkanı Sn. Temuçin Aygen’e bildirerek, birçok mağaranın turizme açılmasını sağladı.

1995-1996 yıllarında, Karadeniz’in Dip Tarihi Araştırmaları ile HENRY FORD ÇEVRE ÖDÜLÜ’nü kazandı.

İzmit’te Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde Dağcılık Ajanlığı yaptı.

İzmit Sanayi Odası, Oda Orkestrası kurulmasında Sn. Nazmi Tirben ile katkı koydu.

Yüksek Mimar olarak İzmit’te çeşitli binalar inşa etti.

Mobilya Atölyesi açtığı dönemlerde İzmit’te Ertunç Mobilya, İstanbul’da ise Casa Bella adı altında uzun süre ticaret yaptı.

Bu kadar çeşitli işi, kısacık bir hayata sığdırmaya çalışan Faruk Ertunç fotoğrafa babasının körüklü makinası ile başladı. Şimdiki adıyla Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde okurken, sınıf arkadaşı Mehmet Bayhan ile fotoğraf çalışmalarını devam ettirdi.

Türk fotoğrafında çığır açacak yeniliklerle, fotoğrafta kırmızı leke, çeşitli şapkalar, şemsiyeler ve aile fertleriyle yaptığı kurgusal fotoğraflarla, Ulusal ve Uluslararası alanda bir çok ödülün de sahibi olmuştur.

Faruk Ertunç, 1995 -1996 yıllarında Cumhuriyet Gazetesi YUNUS NADİ FOTOĞRAF ÖDÜLÜ’nü arka arkaya 2 kez ve ayrıca ABDİ İPEKÇİ DOSTLUK ve BARIŞ ÖDÜLÜ’nü de bir kez kazanarak, adından epeyce söz ettirmiştir.

Kitapta yer alan fotoğrafların bir çoğu, analog döneme ait diapozitiflerden tarama sonucu üretilen fotoğraflardır.

Hayatta yapmayı en çok arzu ettiğin fotoğraf kitabı, işte ellerinde… Gelecek kuşaklara aktarılacak en güzel hediye,,,,,,,
Sana Sağlıklar ve Uzun ömürler dilerim FARUK ABİ…

KEMAL KAYA
Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu Derneği Başkanı 17 Ekim 2019

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla