Faruk İbrahimoviç Kimdir ?

Faruk İBRAHİMOVİC, çocuk çağlarında ilgi duyduğu fotoğrafı, Tuzla da tanınmış usta fotoğrafçı Matiaja Vucinic’den aldığı dersler sonrasında lisedeki Fotoğraf Kulübü ve Tuzla’daki Fotoğraf Sinema Klübünde ve Lukavac’a da öğrendi.

Üniversite günlerinde, “Günümüz” isimli öğrenci gazetesinde fotoğrafçısı olarak çalıştı. Çalışmaları bittikten sonra fotoğrafla daha ciddi ilgilenmeye başladı. Bu süre zarfında bazı amatör ve belgesel filmler yaptı. Fakat fotoğrafçılık en büyük sevgisi olarak kaldı ve son yirmi yıldır tüm önemli fotoğraf etkinliklerine ve sergilerine aktif olarak katıldı.

Yetmişli ve 80’li yıllarda gazete fotoğrafçılığına olan katkısı dikkate değerdir. Onun çalışmaları ve foto röportajları, iyi bilinen günlük ve süreli yayınlarda yer aldı

1967 de Gradac ta seminer verdi. Neum, Bosanska Dubica, Morancani, Osijek (Ilok), Pula Uluslararası Fotoğraf Atölyesi 2000, öğretmen olarak yer aldı. Graz da Misafir Sanatçı oldu. Maric kolonisine (Haziran 2002) katılan seminerlere katıldı. 2005 te Adana 7. Altın Koza Uluslararası “13 Kare” Sanat Festivaline misafir sanatçı olarak katıldı. 2009 da Kahire Üniversitesi Kitle İletişim Fakültesi’nde eğitime katıldı. 2009 da OKO – Kültür Olimpiyatı ve 2010 da EFSA “Karşıyaka Fotoğraf Günleri” nde İzmir’de konuk fotoğrafçı olarak yer aldı.

İlk fotoğrafını 1963’te sergiledi ve o zamandan beri yurtiçinde ve yurtdışında toplam 164 karma sergiye katıldı. 43 eseriyle 50 ödül kazandı ve 30 kişisel sergi açtı. ( Tuzla, Brcko, Sarajevo, Osijek, Beli Manastir, Gorazde, Gracanica, Lukavac, Pocitelj, Zenica, Maribor, Biha ć, Graz, Zagreb). He has made video-presentations in Adana (Turkey), Cacak (Serbia), Konya (Turkey), Osijek (Croatia), Izmir (Turkey), Sarajevo and Tuzla.

B & H Fotoğraf Derneği tarafından değerlendirmeye göre, 1990 yılında Bosna-Hersek’te en aktif on fotoğrafçı arasında yer aldı.

Saraybosna’daki Seasons Restaurant’ta, 2002 de Saraybosna’daki Avrupa Konseyi’nde, 1918’e kadar B & H Fotoğraf Kitabı’nın basılması için fon toplamak amacıyla üç satış sergisi düzenledi. (Mart 2003), Aralık 2005 te Saraybosna’daki UNITIC’de, Bosna-Hersek’i inşa etmesine yardım etmek için çeşitli insani yardım faaliyetlerine fon sağlamak amacıyla fotoğraflarını bağışladı.

Londra’da (Birleşik Krallık) kaldığı süre boyunca 1996 yılı için bir duvar takvimi ve Birliğin parasını yükseltmek için bir dizi tebrik kartı tasarladı. 2002-2005 yılları arasında yıllık takvimler tasarladı ve bastı. 2005 yılındaki “sonsuz su” isimli takvimini su yılı nedeniyle telif haklı olarak çıkarttı.

2003 yılı başlarında Bosna-Hersek Saraybosna Soros Derneğinin yayınladığı Bosna-Hersek’teki Yeni Eğitim Sistemi için hazırlanan kitaba bir dizi fotoğraf çekti.

Fotoğraf Master (MF AUF B & H) unvanını ve 2002’den bu yana AFIAP unvanını ve 2007’den beri EFIAP unvanını almıştır. Halen ABD Fotoğraf Topluluğunun (PSA) üyesidir. Saraybosna ve Osijek Fotoğraf Kulüpleri ile Sille Sanat Sarayı Siyah rozet sahibi Onursal üyesidir.

Mayıs 1990’da Fotoğraf Eğitmenliğine yöneldi. Tuzla Kantonunda Teknik Kültür Derneği 1999 yılında Bosna-Hersek’te fotoğrafın tanıtımı için yaptığı çalışmalar için onurlandırdı.

1986’dan beri dijital ve deneysel fotoğrafçılıkla uğraşmaktadır. Saraybosna Fotoğraf Kulubü’nde (Mayıs-Haziran 2003) öğretim görevlileri için bir dizi konferans ve sunum yaptı, makaleler yazdı. Oslobodjenje’ye KUN (Kültür-Sanat-Bilim) ekinde fotoğraf ve sergiler üzerine yazılar yayınladı.

Faruk Ibrahimoviç “1918’e kadar Bosna Hersek’teki Fotoğraf Tarihi’ni” Nikola Marusic ile İngilizce’ye çevirdi. Bosnalı’ya Photomontage kitabını (henüz yayınlanmadı) tercüme etti. Halen, fotoğrafta dünya üstatları üzerine metin hazırlamak ve Fotoğraf Kitabını çevirmekle meşgul. Ayrıca, Tuzla ve Bosna-Hersek’te fotoğraf tarihi için belgeler topluyor.

B & H Fotoğraf Sanatı Derneği üyesiydi ve başkan yardımcısı, 1993’ten 2007’ye kadar B & H  FIAP temsilcisiydi.

Fotoğrafları Avustralya, Avusturya, Mısır, Finlandiya, İngiltere, Macaristan, Norveç, İspanya, İsveç, Türkiye ve ABD’deki galeriler, müzeler ve özel koleksiyonlarda görülebilir.

Eylül 2008 itibariyle, kendi fotoğraf atölyesinde Gençlik Merkezinde (JU Dom Mladih Tuzla) fotoğraf öğretmekte ve aynı Galeri’nin küratörlüğünü yapmaktadır. Şimdiye kadar 22 yerli ve yabancı fotoğrafçı sergisi düzenlemiştir.

Bu yıl (2018), yaratıcı (creative) fotoğrafçılığının 50. yıldönümünü kutluyor.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla