MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

İlk bakışta manzara çekimleri fotoğrafçılığın en kolayı gibi zannedilse de konu, fotoğrafça yaklaşmak ve yorumlanmak istendiğinde umulmayan tuzaklarla doludur. Adından da kolayca anlaşılacağı gibi manzara, geniş bir alan ve uzak görüş mesafesi gerektirir. Kuru iklime sahip olmayan coğrafyalarda buharlaşma, görüş mesafesini en aza indirebilir. Kent veya kent yakını bölgelerde çekim yapılacaksa, buna bir de hava kirliliği eklenir ve görüş mesafesi büsbütün manzara çekimine engel bir durum alır. Bunun için rüzgarlı havanın ya da yağmurdan hemen sonraki hava şartlarının manzara çekimleri için en uygun zaman dilimleri olacağını hatırlatalım. Bir başka tercih de, güneş yükselip buharlaşma başlamadan önceki saatlerin seçilmesidir. Böyle bir seçim size başka olumlu sürprizler de sunabilir. Örneğin sabaha karşı kente ve kırsal kesime inen sis henüz kalkmadan değişik kontrastlar ve planlar doğmasına neden olur ve oluşan bu harika geçişler, fotoğrafınıza artı değerler katabilir. Akşam ve gece çekimlerinde yağışlı hava veya ıslak zeminler tercih edilmelidir. Zemindeki yansımalar sayesinde daha ışıklı ve zengin fotoğraflar elde edilmesi sağlanır.

Titreyen su sakinleşmiş, yansımalar uygun şekle gelmiştir. Çekim için seçilen ters ışık, ağaçların tepesine düşen ışık sayesinde diğer araziden ayrılmıştır. Ayrıca fotoğrafa derinlik etkisi kazandırmak için açı değiştirilmiş, perspektif bir bakış seçilmiş, ön plan kompozisyona dahil edilmiştir

Bu bahsettiklerimiz sizin elinizde olmayan şartlardır. Fakat bunların
oluşmasını beklemek sabır ve sebat gerektirir ve gereklidir. İşin bir de sizin elinizde olan yönleri vardır, o da gelişi güzel denklaşöre basmamak. Renk, leke dağılımı, grafik ve kompozisyon değerlerini düşünerek vizörden bakmak, gerekirse yer değiştirerek, gerekirse zoom yaparak kadrajı sağlamak, hatta bir türlü olamıyorsa oradan fotoğraf çekmekten vazgeçmek. O açı bütün çabanıza rağmen istediğiniz fotoğrafı vermiyorsa, kötüye razı olmayıp, çekim yapmamaktır. Ve inanın bu sizin fotoğrafik terbiyenize de fayda sağlayacak bir husustur.

Manzara fotoğrafına çıkmadan önce çantanızı kontrol ediniz. Olması gerekenler: Normal objektif dışında, bir tele zoom objektif, yüksek yerlerde çekim için UV filtre, yansımaları kontrol edebilmeniz için polarize filtre, değişken hava koşullarında kullanmak üzere 81.A ve hatta 81.B filtre ile, üç ayak sehpa olmazsa olmaz ekipmanlarınızdır.

Bunların hiçbiri ihmal edilmemelidir. Ayrıca ilave olarak gün batımı (Sunset) filtresi bulundurmanız da imaj güçlendirmesi için faydalı olacaktır. Düşük ASA’lı film kullanmayı tercih ediniz. Bu tercih size daha duru sonuçlar sunacaktır. Şimdi bazı manzara örneklerine birlikte bakalım.

Manzaralarda fotoğrafik değerlendirme yaparken görüntüye anlam ve güç katan ögelere dikkat esastır.Fotoğrafik kurallardan biri de planın grafik düzenidir. Bu sayfadaki fotoğraflarda yorumu size bırakıyorum, karelerde kaç tane gizli ve açık üçgen ve gizli diyagonal olduğunu siz tespit edin.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla