MEHMET TURGUT

MEHMET TURGUT KİMDİR ?

21 Temmuz 1977 yılında Ankara’da doğan Mehmet Turgut genç kuşak fotoğraf sanatının öne çıkan temsilcilerinden birisidir. Mehmet ismi de mesleği gibi dedesinden miras olan, Turgut, ailesinin üçüncü kuşak fotoğraf sanatçısıdır. Mesleğine babasının stüdyosunda başlayan Turgut, uzun yıllar teorik fotoğrafçılık, baskı teknikleri, boyama, kara kalem ve fotoğraf işleme üzerine çalışmalar yapmış, ilerleyen zaman içerisinde kendisini kurgusal fotoğraflar üretmeye ve çekmeye adamıştır.

KARİYER

Akademik eğitimi olmayan Turgut, İbrahim Demirkol ile birlikte geçen iki yılının en iyi eğitim olduğu görüşünde. İlk sergisini İstanbul Fotoğraf Evi’nde açan Mehmet Turgut, çektiği fotoğraflarla kimi çevrelerden ilgi görürken kimisinin de antipatisini toplamıştır. Kısa zamanda da adı “Fotoğraf dilini bozan adam” olmuştur. Son dönemde 3 kuşak farklarının tartışıldığı “30, 60, 90” adlı söyleşide, Mustafa Alabora ve Aydın Boysan ile yer almaktadır.

SUNUM-ŞÖYLEŞİ

Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğunun (KBFT) Salı Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği söyleşinin bu haftaki konuğu ünlü yönetmen, yapımcı, sunucu ve moda fotoğrafçısı Mehmet Turgut’tu.

KBFT daha önceki etkinliklerini Cumhuriyet Çocuk parkı içerisindeki İzmit Belediyesi Sanat Galerisi mekânında gerçekleştirirken, her hafta artan kalabalık izleyici kitlesi nedeniyle bu haftaki etkinliği Dolphin AVM Yunus Emre Kültür Merkezinde gerçekleştirmek durumunda kaldı.

Bu haftaki söyleşide Mehmet Turgut, fotoğraf sanatı üzerine, kendi çalışmaları ve güncel fotoğrafçılık ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Etkinliğe katılmak için ise Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ile birlikte, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve İstanbul gibi farklı illerden sanatseverler katılımda bulunurken, Kocaeli İl Kültür Müdürü Sayın Adnan Zamburkan’da sanatseverleri yalnız bırakmadı. Etkinlik sanatçının çektiği fotoğrafların sunumunun yanı sıra, karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti

Mehmet Turgut Video

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla