UFUK KIRAY/ŞEVKET ŞAHİNTAŞ

BELGESEL FOTOĞRAFÇILIK

ŞEVKET ŞAHİNTAŞ / UFUK KIRAY SOKAĞIN ÇOCUKLARI BELGESELİ…..

 Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu, Her hafta Salı Günü Etkinliklerinde,

Değişik Konuklarla ve Konularla ,İzleyenlerin gönüllerinde taht kurmaya devam ediyor.

Bu Salı akşamı yapılan etkinlikte, Belgesel Fotoğrafçılığın incelikleri hakkında bilgi sahibi olduk. Deneyimlerini bizlerle paylaşan Şevket ŞAHİNTAŞ ve Proje ortağı Ufuk KIRAY’a Sonsuz Teşekkürü bir borç biliriz. Sağolun, Varolun…….

Projenin Kısa Bir Özeti

Şevket ŞAHİNTAŞ 

1966 yılında İstanbul’da doğdu. 1988 yılından beri taksi şöförlüğü yapıyor. 2005 yılında, gece çalıştığı bir dönemde, sokakta yaşayan insanların üşüyerek uyumaya çalıştıklarını gördü ve seslerini duyurabilmek, onlar adına bir şeyler yapabilmek için bir fotoğraf makinesi alarak çekmeye başladı. 6 yıl süren bu çekimler sırasında, sokakta yaşayan evsiz insanların dışında, İstanbul’un gece yüzündeki diğer insanlar da objektifine takıldı. Uyuşturucu kullananlar, çöp toplayıcıları, travestiler, hayat kadınları, kısacası gece yaşam mücadelesi veren insanlar artık onun fotoğraf karelerini oluşturuyordu. İstanbul’un gece yaşantısını yansıtan bu çalışma, Türk fotoğraf tarihinde bir ilk oldu ve dünyadan da büyük ilgi gördü. Fotoğraf çekmeye başladığı daha ilk yıllarda, St. Petersburg’ta “Çağdaş Türk Fotoğrafçıları” adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Fotoğrafları üniversite arşivlerine girdi. Türkiye’de ve Dünya’da birçok gazete ve dergilerde röportajları ve fotoğrafları yayımlandı. Başta CNN international olmak üzere Almanya, Belçika’da haber kanallarına konu oldu. Yönetmenliğini Erdem Murat ÇELİKLER’in yaptığı, Şevket ŞAHİNTAŞ’ın hayatını konu alan belgesel film, Altın Portakal’da en iyi ilk belgesel ödülünü kazandı.

Ufuk KIRAY

1977’de Lüleburgaz’da doğdu; kendi deyişiyle, orada doğmaya da devam ediyor. İlk, orta ve lise öğrenimini Lüleburgaz’da, yüksek öğrenimini ise Dumlupınar Üniversitesi Pazarlama ve Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. Baba mesleği olan Fotoğrafçılık’a duyduğu ilgi, gerçekleştirdiği kurgusal çalışmaların beğeni toplamasıyla bir tutkuya dönüştü. Ufuk KIRAY, ürettiği bir fikrin fotoğrafını çekmeyi seviyor. Bir fikri fotoğrafa dönüştürmek yolculuğunda, çok sevdiği ironiyi; mizah ve eleştiriyle içiçe kullanarak fotoğrafının merkezine oturtan Kıray, 4yıl süreyle Trakya Fotoğraf Sanatçıları Derneği (TFSD) başkanlığını da yürütmüştür.Şu sıralar çalışmalarını İstanbul’da Fotoğraf ve Sinema alanında devam ettirmektedir.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla